Altın 418 TL ile ile tarihi rekor kırdı.

Gram Altın 418 TL ile zamanı üstün derece elde etti! Altın tutarları aniden patladı! Bu hafta danının kuyruğu kopacak!

Kovid-19 salgınıyla birlikte güvenli liman varlıklardan ABD 10 senelik tahvil getirisi % 0,32 ile tarihin en düşük seviyesini kontrol ederken, altın tutarları 1.898 dolarla son 9 senenin en yüksek seviyesine çıktı.
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla birlikte global iktisat alanında artan belirsizlikler ve iktisat yönetimlerinin salgının finansal etkilerini azaltmaya yönelik attığı adımlar, altının ons fiyatını son 9 senenin zirvesine taşıdı.

Kovid-19 salgını dünya genelinde merkez bankalarının daha ilkin eşi görülmemiş şekilde genişleyici para politikası adımları atmasına, devletlerin ise trilyonlarca dolarlık teşvik paketlerini uygulamaya almasına niçin oldu.

Alınan tüm önlemlere karşın global ekonomilere yönelik risklerin hala mühim düzeyde bulunması, yatırımcıların güvenli liman varlıklara izleyeceği yolu göstermeye devam etti.

Kovid-19 salgınıyla birlikte martta % 0,32 ile üstün dereceli düşük seviyeye inen ABD 10 senelik tahvil getirisi % 0,58 ile zamanı dip seviyelerde seyretmeye devam ederken, altın tutarları 1.898 dolarla son 9 senenin en yüksek seviyesine çıktı. Altının ons fiyatındaki üstün dereceli düzey 1.921 dolarla 2011 senesinde görülmüştü.

Altının ons fiyatı senelik bazda ortalama % 25 kıymet kazanırken, bu haftayı da kıymet kazancıyla kapatması halinde Ağustos 2011’den bu yana ilk kez üst üste 7 hafta süresince yükselmiş olacak. Bununla birlikte, altının gram fiyatı da, altının ons fiyatındaki yükselişe paralel artarak 418 lirayla üstün dereceli seviyeye çıktı.

Küresel emtia piyasalarında;

– Brent petrol yüzde 0.21 düşüşle 43.59 dolar,

– Batı Teksas yüzde 0.05 düşüşle 41.04 dolar,

– altın yüzde 0.78 artışla 1,901.82 dolar,

– gümüş yüzde 1.20 artışla 22.85 dolar,

– bakır yüzde 0.45 artışla 6,506.00 dolar,

– platin yüzde 0.63 düşüşle 926.52 dolar,

– paladyum yüzde 2.00 düşüşle 2,195.04 dolar düzeyindeydi.

İç piyasada ise, gram altın 418 liraya, çeyrek altın 691 liraya, Cumhuriyet altını da 2,747 liraya yükseldi.

TARİHİ DÜŞÜK FAİZLER ALTININ YÜKSELİŞİNDE ETKİLİ OLDU

Analistler, altın fiyatlarındaki yükselişin, global ülke ekonomisine aktarılan trilyonlarca dolar, zamanı düşük seviyelere inen tahvil getirileri ve altının bir fazlaca likit bir varlık olması benzer biçimde pek fazlaca parametre tarafınca desteklendiğini açıkladı.

Başta ABD Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) olmak suretiyle global bazda nerdeyse tüm merkez bankalarının genişlemeci politikalarına devam ettiğini kaydeden analistler, bu durumun global para arzını büyük oranda artırdığını dile getirdi.

Analistler, devletlerin de Kovid-19 salgınıyla savaşım etmek için trilyonlarca dolarlık teşvik paketlerini uygulamaya almasının, yıl başından bu yana ortalama % 10 artışla 88 trilyon doları aşan global para arzında mühim rol oynadığını belirtti.

Bununla birlikte, enflasyondan arındırılmış 10 senelik ABD tahvil getirisinin, şu demek oluyor ki gerçek faizin % eksi 0,9’la zamanı dip seviyelere inmesinin yatırımcı kararlarında etkili olduğuna değinen analistler, bu şekilde altının, getiri arayışına giren yatırımcıların mühim duraklarından biri bulunduğunu açıkladı.

Analistler, dolar endeksinin mart ayında kontrol etmiş olduğu 103 seviyelerinden düşüşe geçerek 95’lere kadar gerilediğini, yaşanmış olan bu gevşemenin güvenli liman varlıkları görece cazip hale getirdiğini bildirdi.

Dünya Altın Konseyi (WGC) haziran raporunda, altın bazlı yatırım fonlarının portföylerine yıl başından bu yana 734 ton altın eklediğini, dünya genelinde bu fonların ellerinde tuttukları altın miktarının 3.620 tonla üstün dereceli seviyeye çıktığını duyurdu.

Düşen getiriler sebebiyle değişik yatırım araçlarına yönelen yatırımcıların yüksek getiri potansiyeli ve pozisyonlarını hedge etmek benzer biçimde değişik nedenlerle ilk olarak altını tercih ettikleri belirtilen raporda, altının bir fazlaca likit bir varlık olmasının da yatırımcıların altın talebinde mühim rol oynadığı kaydedildi.

KÜRESEL EKONOMİK GİDİŞATA İLİŞKİN SORU İŞARETLERİ DEVAM EDİYOR

Analistler, dünya genelinde 15 milyonu aşan Kovid-19 olay sayısındaki artışın global ekonomiler için hala mühim risk potansiyeli oluşturduğunu, mevzuyla ilgili gidişatın varlık tutarları üstünde etkili olacağını söylemiş oldu.

ABD’nın Çin’den Houston kentindeki Çin konsolosluğunu üç gün içinde kapatmasını istemesi sonrası iki ülke arasındaki tansiyonun yükseldiğini aktaran analistler, iki ülke arasındaki gerilimin tırmanmaya sürmesi halinde güvenli liman varlıklara talebin artabileceğini bildirdi.

Analistler, merkez bankaları ve devletlerin ekonomileri desteklemek adına atacakları adımların da yatırımcıların takip edecekleri bir başka mevzu bulunduğunu, bu yöndeki kararların altın fiyatlarını destekleyebileceğini açıkladı.

Küresel ülke ekonomisine ilişkin mühim ipuçları barındıran ve yukarı yönlü hareketleri dünyada çarkların döndüğüne işaret eden bakır/altın rasyosunun son zamanlarda aşağı yönlü hareket ettiğini bildiren analistler, bu durumun global ekonomik gidişat hakkında sual işaretleri yapmaya başladığına dikkati çekti.
Analistler, öteki taraftan, altının ons fiyatının ABD 2 senelik tahvil faizlerine bölünmesiyle ortaya çıkan rasyonun ise 12.550 ile 2011 senesinde görülen seviyenin üstüne çıktığını, bu seviyenin ise anormal fiyat hareketlerine işaret ettiğini belirtti.

  • Leave a Comment