Altın Çeşitleri Nedir?

Kültürümüzün en kıymetli ziynet eşyalarından önde gelen altınlar daha oldukca düğünlerde tercih edilen bir takı türüdür. Neredeyse her bütçeye hitap eden altın çeşitleri bulunmaktadır. Adına sık sık Kimya derslerinden aşina olduğumuz Au kısaltması ile anlatılan bu kıymetli ziynet eşyası, esnek ve yumuşak olması itibariyle kolay biçim alabilen bir yapıya haizdir. Kullanım yönüyle yatırım aracı olarak görülebilir sadece bazı varlıklı ülkelerde günlük yaşantının her anında kullanıldığına rastlayabilirsiniz. Geçmişinin Eski Mısır’a ve yıl olarak M.Ö 3000’e dayandığından bahsedilir. Bir ülkenin haiz olduğu paranın kıymeti karşılık olacak altını kadar olduğu anlatılır. Altın çeşitleri ise şunlardır:

Gram Altın

Günümüzün en sık tercih edilen altın çeşitlerinden biridir. Hem yatırım hem de hediyelik tarzda almak oldukca uygun bir çeşittir. 0.995 oranında saflığıyla 22 ayar, 0.916 oranında saflığıyla 24 ayar özgü altın olarak yapılmaktadır.

Çeyrek Altın

Piyasada kolay bulunuyor olmasından dolayı ufak yatırım aracı olarak değerlendirilebilir. Çeyrek altın, halk içinde öteki bir adıyla “ufak altın” olarak adlandırılır. Devletimizde birikim adı altında altın günü ismiyle kendilerine ilişkin şekilleri birer fırsata çevirme aracı olarak da kullanılır. Çeşitli kuruluşlar vesilesiyle nakde gerekseme duyduğunuzda bu ihtiyacınız olan şeyi anında karşılayabilirsiniz.

Yarım Altın

Düşük bütçeler ile yatırım yapma imkânı sunar. Çeyrek altında olduğu benzer biçimde yarım altında yatırım aracı olarak görülebilir. İki çeyrek altın bir “Yarım altın” olarak bilinmektedir.

Tam Altın

Dört çeyrek altın bir tam altın olarak bilinir. Yatırım imkânı için daha çok bütçe gerekir ki bu büyük yatırımcılara hitap eder. Düğün ve nişan törenlerinde alımı daha yüksek olan ziynet eşyası çeşitlerinden biridir.

Reşat Altın

Osmanlı Devleti döneminde Beşinci Mehmet Reşat zamanında bastırılan altındır. Altının üstünde Mehmet Reşat’ın imzası bulunmaktadır. Tıpkı günümüzdeki madeni paralarda olduğu benzer biçimde altının alt kısmında kaç senesinde basılmış olduğu Arapça ibare ile yazmaktadır.Paranın arka kısmı incelendiğinde ise gene Arap alfabesi ile Osmanlıca metinler kullanarak İstanbul’da bulunan bir darphanede basılmış olduğu bilgisine ulaşılır. Tam altından daha pahalı olup bulunması zor bir çeşittir. Bu çeşit altın alınırken yanında bir sertifika ne olursa olsun istenmelidir.

Külçe Altın

Altın çubuk olarak adlandırılıyor olup, firmalar tekrardan değerlendirmek için külçe şekline dönüştürülür. Piyasanın isteği üstüne 1 gr’dan 10 gr’a kadar üretimi gerçekleştirilir. Ağırlığı ortalama 12,5 kilogram gelmektedir.

Ata Altın

Ata altın Cumhuriyet altının bir başka versiyonudur. Ata lira olarak da malum Ata altın 7,216 gramlık ağırlığa haiz 22 ayar olan birlik sikkedir. Ata altınların üstünde Mustafa Kemal Atatürk portresi bulunmaktadır.

Hamit Altın

İkinci Abdulhamit Han zamanında Osmanlı Sultanı için bastırılan bir Osmanlı parasıdır. Hamit altının halen orjinallerinin var olduğu biliniyor. Bu şekilde olanlar antika kıymetini taşımaktadır. Ağırlığı 7.2 gram kadardır. Paranın ayarı 22 ayardır. Altın piyasasında tekli olarak satılmamaktadır. 2.5 ya da 5li olarak satışa sunuluyor. 2.5 luk olan Hamit altın ortalama 18 gramdır ve çevresi 35 mmdir. 5lik olan Hamit altın ise tam 36 gramdır. Çapı ise 45 mm boyutundadır. Orjinallerinin azlığı sebebi ile piyasada benzerleri üretilip satılmaktadır.

Gremse Altın

Altın grubu içinde en ağır ve en pahalı olanı gremse altındır. Cumhuriyet altının tam iki buçuk katı olan gremse altın 10 tane çeyrek altına eş değerdir. 5 yarım altına da denk gelen gremse altın 22 ayardır. Gremse altın halk içinde daha oldukca iki buçukluk olarak bilinir.

  • Leave a Comment