Altın Iyi mi Üretilmektedir?

Devasa yükseklikte değere haiz bir element olarak altın,  1064 santigral derecede eriyebilen özelliğe haiz bir madendir. Sarı ve parlak özelliğiyle insanı cezbeden bu elementin simgesi kimya literatüründe “AU” şeklindedir. Tabiat üstünde özgür bir halde bulunabilen altın madeni, fazlaca kolay şekilde işlenecek kadar yumuşak bir yapıya haizdir. Oldukça dayanıklı olan altın senelerce karşı koyabilir ve en iyi iletkenler içinde yerini almıştır. Altını kıymetli meydana getiren en keskin özellik ise bu maddenin pas tutmuyor olmasıdır. Buna bağlı olarak servet benzer biçimde görülen altın madeni bugün pek fazlaca alanda kullanılır.

Altının Oluşumu Iyi mi Gerçekleşir?

Elementlerin neredeyse hepsinin yıldız patlamaları sonuncunda meydana geldiği düşünülmektedir. Pek fazlaca element benzer biçimde altın elementinin de bu yıldız patlamaları sonucu oluşan yüksek sıcaklıkların tepkimesiyle evrende yer almış olduğu düşünülür. Oluşan elementlerin yer almış olduğu yeni yıldızlar ile beraber bu yıldızlardan kopan parçacıklar etrafa altın elementini de yaymıştır. Bu yayılan parçalardan biri de dünya üstüne doğru düşerek, bu elementi dünya üstüne getirmiştir. Yüzyıllar boyu insan hayatında yer edinen bu maddenin dünyaya gelişinin en bilindik ve gerçeğe yakın teorisi bu teoridir. Bugün birçok alanda kullanılan altının temel özellikleri içinde şunlar yer alır:

  • Kristal yapısı kübik ve yüzey merkezlidir.
  • Elektriği ileten 3. En yüksek metal kabul edilir.
  • Saf hali parlak, sarı renkli ve yumuşak şekildedir.
  • Asitlere karşı dayanıklı yapıdadır.

Bunlarla beraber periyodik tablodaki temsilci rakamı 11’dir.

Altın Iyi mi Meydana Gelir?

Magma tabakası içinde normalde sıvı olarak bulunan altın, zelzele ve başka jeolojik hareketlenmeler ile beraber magmadan sıvı bir halde ayrılır. Altın madeni, basıncın etkisiyle parçalanan kayaların arasına dolar ve soğumaya başlamasıyla beraber tortular katılaşır. Bunun sonucunda altın yönünden varlıklı kayalar meydana gelir ve bu kayalara “maden yatakları” denir. Dere yataklarında rüzgâr ve su benzer biçimde etkenlerin yoğunluğu ile beraber taşlar kumlaşır. Böylelikle altın madeni belirgin bir halde ortaya çıkar. Fakat günümüzde kullanılan ve değerlendirilen altın çeşitlerinin neredeyse hepsi kayalar ve kayaçların içinden çıkarılarak elde edilir. Çoğunlukla altını elde edebilmek için bu maddeler ayrıştırılır.

 

  • Leave a Comment