Altınların Ayar Derecesi Iyi mi Belirlenir?

Doğada serbestçe bulunan, kolay işlenebilen, dayanıklı yapısı ve alımlı parlak sarı rengiyle, fazlaca eski dönemlerden itibaren insanlığın gönlünde taht oluşturmayı başarabilmiş bir maden olan altın, günümüzdeki amacıyla bir ziynet eşyasıdır. Eski çağlardaki kullanımında, çeşitli eşyaların üstünde ve metal paralarda bol miktarda yer edinen altın, günümüzde değeriyle ve maliyetli fiyatıyla bir ziynet eşyası olarak kullanılır. Yalnızca takı alanında değil, değişik sektördeki alanlarda da bol miktarda kullanılan bir madendir. Fazlaca iyi bir elektrik ve ısı iletim hususi durumunun olması sebebiyle, bazı elektrik devrelerinde kullanılan bir maden olarak öne çıkar. Kararma, oksitlenme yada solma gözlenmeyen altın madeni, bu özellikleriyle kesin bir element olarak nitelendirilir. Dayanıklı yapısıyla herhangi bir asit türünden etkilenmez. Bu özelliği ile yüzyıllar boyu insanları cezp etmiş ve pek fazlaca alanda kullanılmıştır.

Altın Ayarı Hesaplaması

Kimya biliminde altın madeninin saflığına dair yüzdelik dilimler kullanılır. Mücevhercilik alanında, altının saflığıyla ilgili olarak ayar yada karat benzer biçimde nitelendirme kavramları kullanılırken bu kavramlar özetlemek gerekirse bir K harfi ile anlatılır. Örnek vermek gerekirse, altından yapılmış bir yüzüğün içine yazılmış “14 K” ifadesi, o altının 14 ayar yada 14 karatı ifade ettiğine işaret eder. Altından yapılmış olan bir takının ayar değerinin ortaya konabilmesi için ilk adım, milyem değerinin bulunmasıdır. Milyem kıymetini özetlemek gerekirse tanımlamak gerekirse, altın saflığının 1000 üstünden değerlendirilmesi üstüne ortaya çıkan netice kıymet olarak tanımlanabilir. Milyem değerinin hesaplanabilmesi için ise altından meydana getirilen takının içinde yer edinen saf altın hacmi bulunduktan sonrasında bu kıymet toplam kütleye bölünür. Bulunan kıymet ise 1000 ile çarpılır.

Altının Ayar Dereceleri

100 gram tutarındaki bir altın bilezik içinde bulunan 80 gram saf altına ilişik milyem değerinin bulunabilmesi için şu işlemler yapılır: 80 gram ve 100 gram değerleri birbirine bölünür. Ortaya çıkan netice ise 1000 ile çarpılır. Altının ayar derecesini bulmak suretiyle meydana getirilen tüm işlemler bu şekildedir. Piyasada en fazlaca yer edinen milyem ve saflık değerleri şu şekilde sıralanır

  • 24 ayar altının saflık kıymeti %99,99 ve milyem kıymeti 999,9
  • 22 ayar altının saflık kıymeti  %91,6 ve milyem kıymeti 916
  • 18 ayar altının saflık kıymeti %75 ve milyem kıymeti 750
  • 14 ayar altının saflık kıymeti %58,5 ve milyem kıymeti 585

Şeklinde saflık değerleri vardır.

  • Leave a Comment