Borsa İstanbul’da ‘iki sıfır atma’ testleri başlıyor

Borsa İstanbul yönetimi tarafınca üyelere gönderilen duyuruda “BIST Hisse Endekslerinden İki Sıfır Atılması Projesi”nde provaların 5 Haziran’da başlamış olacağı bildirildi.

Duyuruda, daha ilkin üyeler ve paydaşlardan gelen talepler doğrultusunda 27 Temmuz’a ertelendiği hatırlatılan endekslerden iki sıfır atılmasına yönelik projede, prova katılımcılarının bağlantı testlerini 1-3 Haziran’da gerçekleştirmesi gerektiği kaydedildi.

Endekslerden sıfır atılmasına ilişkin provalarda canlı ortam verilerinin kullanılacağı belirtilen duyuruda, dört kez canlıya geçiş provası planlandığı ve her periyotta minimum üç gün denetim imkanı sunulacağı ifade edildi.

Duyuruya nazaran ilk prova 5-10 Haziran’da gerçekleştirilecek. Sonraki provaların ise sırasıyla 12-19 Haziran, 26 Haziran-3 Temmuz ve 10-17 Temmuz’da yapılması planlanıyor.

Borsa İstanbul tarafınca 2 Nisan’da meydana getirilen açıklamada, yeni tip koronavirüs salgını tedbirlerinin niçin olduğu görkemli koşullar ve değişen emek harcama düzeni sebebiyle, üyelerden gelen talepler doğrultusunda “BISTECH Sistemi 2.11 Versiyon Geçişi” ve “BIST Hisse Endekslerinden İki Sıfır Atılması”na ilişkin projelerin ertelendiği bildirilmişti.

Testlerin başarıya ulaşmış olması durumunda “BISTECH Sistemi 2.11 Versiyon Geçişi”nin 6 Temmuz, “BIST Hisse Endekslerinden İki Sıfır Atılması”nın ise 27 Temmuz’da yapılması planlanıyor.

  • Leave a Comment