Çanakkale Zaferi’nin simgesi olarak boğazı süsleyecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) tarafınca Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle ihale edilen ve inşaat emek harcamaları Daelim, Limak, SK&EC ve Yapı Merkezi ortaklığı tarafınca yürütülen 1915 Çanakkale Köprüsü’nün ayakları son blokların yerleştirilmesiyle tamamlandı.

1915 Çanakkale Köprüsü Kule İnşaatları Tamamlanma Töreni’ne, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan video konuşma yöntemiyle katıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu 1915 Çanakkale Köprüsü inşaat sahasındaki tören alanından canlı bağlantı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’a proje hakkında informasyon verdi.

32 bloktan oluşan kırmızı beyaz kulelerinin son blokunun yerleştirme töreninde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Vatanımızda pek fazlaca hayal şeklinde bunu da gerçeğe dönüştürmek hamdolsun bizlere nasip oldu. Bu yapıt Çanakkale Zaferi’nin simgesi olarak boğazı süsleyecek ve şehit olanları dualarla yad edecektir. 1915 Çanakkale Köprüsü’nün çelik kulelerindeki son bloğunun yerleştirilmesinin ülke ve milletimize hayırlı olmasını arzuluyorum. Projenin en başından bugünkü seviyesine kadar tüm aşamasına kadar emek veren herkesi kutlama ediyorum. Bilhassa Binali Yıldırım, Ahmet Arslan ve Cahit Turhan’ı kutluyorum” dedi.

Erdoğan, “Koronavirüs sonrası siyasal ve ekonomik olarak tekrardan şekillenecek dünyada ülkemizin ulaşımdaki güçlü altyapısı en büyük avantajımız olacak” değerlendirmesini paylaştı.

Törende 1915 Çanakkale ÇOK A.Ş. Yönetim Kurulu adına söz alan Yapı Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu da, projenin yalnız Türkiye’de değil internasyonal alanda da takdir topladığına ve nerede ise tamamlanmadan pek fazlaca ödül kazandığına dikkat çekti.

Projenin faydalarını özetleyen Arıoğlu, “1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu Projesi, Avrupa ile Türkiye’nin batı ve güney bölgeleri içinde direkt bağlantı olacak ve bu bölgelerde gelişmeyi hızlandıracak. ‘Bir Dönem Bir Yol Projesi’ kapsamında, Türkiye’nin öncülük etmiş olduğu ‘Orta Koridor’ girişiminin bir parçası olarak, Pekin’den Londra’ya kesintisiz bir tecim yolu oluşturma hedefine direkt katkı sunacak. Trakya ve Batı Anadolu’daki sanayi, tecim ve hizmet sektörleri ivme kazanacak. Projenin sunmuş olacağı daha süratli ve daha düşük maliyetli yük taşımacılığı pozitif yanları bu bölgelerin yalnız ekonomik faaliyetlerini değil, toplumsal bağlarını da güçlendirecek” dedi.

EN BÜYÜK ORTA AÇIKLIKLI ASMA KÖPRÜ OLACAK

Yapımı tamamlandığında “dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü” unvanını alacak ve Avrupa yakasındaki Gelibolu kazasının Sütlüce mevkisi ile Asya tarafındaki Lapseki kazasının Şekerkaya mevkisi içinde yer alacak köprüyle ilgili deniz içi çalışmaların arkasından su üstünde ve kara bağlantı noktalarında meydana getirilen çalışmalarda önemli aşama kaydedildi.

Suyun içindeki blokların yerleştirilmesi ve köprünün ayakları yükselmesiyle Türk bayrağını simgeleyen kırmızı beyaz renkler açıkça görülmeye başladı.

Her iki yakada 333’er metrelik iki ayağı oluşturacak toplam 4 kule, 32’şer blokun yerleştirilmesiyle 318 metre yüksekliğe ulaşılacak. Böylece kuleler tamamlanmış olacak.

Hizmete açıldığında internasyonal bir koridorun da tamamlayıcısı olacak 1915 Çanakkale Köprüsü’nün, Avrupa’dan gelip Türkiye’nin dört bir yanına gidecek sürücü ve yolcular tarafınca da yoğun olarak kullanılması öngörülüyor.

Malkara-Çanakkale Otoyolu ve 1915 Çanakkale Köprüsü, Türkiye ekonomisinin en gelişmiş bölgesi olan ve nüfusun önemli bölümünün yaşamış olduğu Marmara ve Ege bölgelerindeki limanlar, demir yolu ve hava ulaşım sistemlerinin kara yolu ulaşım projeleri ile entegrasyonunu sağlayacak. Köprü, söz mevzusu bölgelerde ekonomik gelişime, sanayinin gereksinim duyduğu dengeli bir planlama ve yapılanmanın oluşturulmasına olanak verecek.

18 MART 2022’DE AÇILACAK

İki ayak aralığı Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılıyla anlamlandırılarak 2023 metre yükseklikte olacak 1915 Çanakkale Köprüsü, tasarımındaki inceliklerle de dikkati çekiyor. Köprü tamamlandığında özellikleriyle birlikte simgelerin köprüsü olarak anılacak.

Köprünün kule bağlantıları ve unsurları, Türk bayrağının renkleri olan kırmızı ve beyaza boyanacak. Her iki yakada 333’er metre yüksekliğindeki kulelerin üst kısmı da Seyit Onbaşı’nın Çanakkale Savaşları’nda namluya sürdüğü top mermisini temsil edecek şekilde yapılacak.

Orta açıklığı 2023 metre, 770’er metre yan açıklıklar, 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleriyle, Çanakkale Boğazı’nın ilk asma köprüsünün toplam uzunluğunun 4 bin 608 metre olması planlanıyor. “2×3” şeritle hizmet verecek köprünün tabliyesi 45,06 metre genişlikte ve 3,5 metre yükseklikte olacak. Tabliyenin her iki tarafında bakım onarım amacıyla kullanılacak adım atma yolları bulunacak.

Köprü için 2 yaklaşım viyadüğü, 4 betonarme viyadük, 10 alt geçit köprüsü, 33 üst geçit köprüsü, 6 köprü, 43 alt geçit, 115 menfez, 12 kavşak, 4 otoyol hizmet tesisi, 2 bakım işletme merkezi, 6 ücret toplama istasyonu inşa edilecek. 1915 Çanakkale Köprüsü’nün 18 Mart 2022’de hizmete açılması planlanıyor.

HDP VE CHP’YE SERT SÖZLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Van’da PKK, Adana’da CHP’nin vefa destek gruplarına yönelik saldırısının şekil olarak değişik olsa da zihniyet olarak aynı bulunduğunu belirterek, “Devletin halkına hizmet götürmesine tahammülü olmayan gizli saklı saklı yapının bir süredir yürüttükleri siyasal ittifakı sahada bir ileri aşamaya taşıdıkları anlaşılıyor. Fakat biz devlet düşmanlarına bu toprakları bırakmayacağız” dedi. Erdoğan sözlerini şu şekilde sürdürdü:

– Van’ın Özalp ilçesinde PKK’nın yapmış olduğu ve ipini bu örgüte teslim etmiş olan HDP’lilerin de içinde olduğu anlaşılan bir terör eylemi yaşandı. Özalp kazasının bir mahallesinde vatandaşlara yardım götürmüş olan vefa grubuna PKK’lılar ateş açtılar. Vefa toplumsal destek grubu görevlisi ile bir vatandaşımız şehit oldu. Daha Özalp’teki şehitlerin kanı kurumadan Adana Yüreğir kaymakamlığı bünyesindeki vefa grubu saldırıya uğradı. Kaymakamlık önünde yardım dağıtırlarken bu saldırı gerçekleşti.

– Devletin kaymakamı, polisi ve vefa grubuna hem hakaret edip hem fili saldırıda bulunan güruhun CHP Yüreğir Gençlik Kolları Başkanı ve beraberindekiler olduğu anlaşılmıştır. PKK’nın uzun namlulu saldırısını CHP’liler Adana’da yumruk ve hakaretle yapmış oldu. Yöntem değişik, zihniyet ve amaç aynıdır.

– Devletin halkına hizmet götürmesine tahammülü olmayan gizli saklı saklı yapının bir süredir yürüttükleri siyasal ittifakı sahada bir ileri aşamaya taşıdıkları anlaşılıyor. Hala bu partilerin riyakar siyasetini göremeyenler için bu iki hadise başlı başına öğrenek vesikasıdır. Bu toprakları, bu devlet ve millet düşmanlarına bırakmayacağız. Devletin askerine polisine yurttaşlarımıza hizmet için canla başla çalışan görevlilerine saldırı eden çoğumuz bunun bedelini en ağır şekilde ödeyecektir. Sınırlarımız içinde ve haricinde PKK’sından FETO’suna kadar tüm terör örgütlerine yaşamı zindan edeceğiz. PKK’nın kafasını iyi mi dağlarda eziyorsak, milletimize verdiğimiz hizmetlere tahammül edemeyen siyasal uzantılara sandıkta cumhur ittifakı olarak hezimete uğratmayı sürdüreceğiz

Esenlik alanında 18 senedir büyük çabalar verildiğini belirten Erdoğan, “Yurdun dört bir köşesine binlerce hastane inşa ettik. Uygar cihazlarla donattık. Esenlik çalışanlarımızın sayısını 1 milyon üzerine çıkardık. Genel sağlık sigortası sistemi ile tüm vatandaşlarımızı sağlık güvencesine kavuşturduk. Bu biçim şeyleri yaparken CHP’nin başını çekmiş olduğu bir kesim hep işlerimizi engellemenin, yalan ve kara çalma ile önümüzü kesmenin gayreti içindeydi.” dedi.

“Şehir hastanelerine demediklerini bırakmadılar. Fakat onlara rağmen ülkemizi şehir hastaneleriyle donatmayı sürdürüyoruz.” diyen Erdoğan, “İkitelli’de ilk bölümünü daha ilkin açtığımız Başakşehir Şehir Hastanemizin ikinci kısmını 21 Mayıs’ta Japonya Başbakanı ile video konuşma ile hizmete sunacağız. Bu zihniyet; salgın sürecinde ortaya çıkabilecek acil gereksinimleri karşılamak ve derhal sonrasında kaliteli sağlık hizmeti vermek için başlattığımız hastane inşaatlarına dahi tahammül edemiyor. Yeşilköy ve Sancaktepe’de yapımını tamamladığımız hastanelere “israf” diyecek kadar ufku dar, vizyonu sığ bir yapıdalar. İçişleri Bakanlığı’mızın sokağa çıkma kısıtlamasından etkilenen yurttaşlarımıza yönelik hizmet veren vefa toplumsal destek gruplarına saldırılar. Bu da aynı alçak zihniyetin ürünüdür.” şeklinde konuştu

  • Leave a Comment