Dolar 6.90’ı aştı

Pazar gecesi dolar/TL’nin 6.81’i görmesiyle BDDK’dan ‘swap! hamlesi gelmişti. Bu hamlenin etkisiyle haftaya 6.73 liradan süregelen dolar dün 6.80’nin üzerine çıktı.

Dolar çarşamba gününe 6.8241’den başladı. Öğleden sonrasında ise 6.90’ın üzerine tırmandı.

Bu yükselişte koronavirüs endişeleriyle dünya genelinde dolara olan talebin artması etkili oldu. Yurtiçinde de Dünya Esenlik Örgütü’nün dikkat çekmiş olduğu şeklinde şu anda Türkiye’nin İngiltere’yle beraber virüsün en süratli yayılmış olduğu 2 ülke olması endişeleri artırıyor.

Burada kulağa birazcık vicdansızca gelse de piyasaların aslolan derdi vaka yada ölüm sayısı değil şu anda neredeyse tamamen kapanık ekonomilerin ne zaman açılacağı.

KORONAVİRÜSÜN YAYILMA HIZI ETKİLİ

Bunun için dünya genelinde hükümetler koronavirüsün tamamen ortadan kalkmasını yada aşı bulunmasını beklemeyecek. Ekonomistler salgının belli seviyede denetim altına alınmasıyla yaşam normale dönmese de iş yerlerinin, bilhassa de fabrikaların kapılarını açmalarını bekliyor.

Bu sebeple bir ülkede salgının yayılma hızının artması yada azalması o ülkenin para birimi üstünde direkt etkili oluyor.

  • Leave a Comment