Dolar Tutarları için Tehlikeli sonuç Gün Perşembe

Dolar tutarları devamlı yükselişe devam ederken fiyatların bulunmuş olduğu seviyeden aşağıya doğru ivme kaybetmesi için bekleyiş sürüyor. Son yedi günde çoğu zaman 7,90 TL seviyesinden işlem gören Dolar kuru için eleştiri Merkez Bankası toplantı umut ediliyor. Para Politikası Kurulu tarafınca açıklanacak netice piyasaların yönünü değiştirebilecek. Merkez Bankası toplantısı 2020 Dolar kuru açısından ehemmiyet taşırken; Dolar/TL kurunda değişimlerin yaşanacağı düşünülüyor.

Merkez Bankası Faiz Toplantısı 2020 için Gözler Perşembeye Çevrildi

 

Merkez Bankası toplantısı ne vakit 2020 yılının sonuna doğru yaklaşırken en fazla sorulan sorular içinde yer ediniyor. Bu yıl 10.’su gerçekleştirilecek olan ve Para Politikası Kurulu çerçevesinde düzenlenecek toplantının 22 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirileceği açıklandı. Merkez Bankası toplantısı faiz sonucu verilmesi açısından büyük ehemmiyet arz ediyor. Meydana getirilen resmi açıklamalara gore toplantının sona ermesiyle Perşembe 14.00’de faiz sonucu tüm kamuoyuna açıklanacak. Açıklanan faiz kararıyla beraber Dolar/TL kurunda değişimlerin yaşanacağı düşünülüyor.

Merkez Bankası Toplantı Sonucu Faiz Arttırma Yönünde Olabilir

 

Uzmanlar toplantı öncesinde analizlerini yaparak tüm kamuoyuyla paylaştılar. Uzmanlardan gelen çözümleme sonuçlarına gore; Merkez Bankası meydana getirilen toplantı sonrasındaki açıklamasında faiz arttırmayı tercih ettiklerini söyleyecek. Yapılacak toplantı sonrasında Para Politikası Kurulu’nun 150 ile 200 puan aralığında bir faiz artırımı yapacağı düşünülüyor. Merkez Bankası faiz sonucu Şubat ayında 200 puan bandındaydı. Uzmanlar en düşük faiz artırımı için 150 puanın olacağını söylüyorlar. Doğal olarak bu kararların Dolar piyasasını etkileyeceği net ortada. Dolayısıyla birçok yatırımcı Perşembe gününü sabırsızlıkla bekliyor. 

Dolar Kuru 7.90 TL Seviyesinden Düşmüyor

 

Haftalardan beri bekleyiş devam ederken Dolar kuru bir türlü düşüşe geçmedi. Hep aynı seviyede istikrarlılık gösteren Dolar, 7.90 TL seviyesine çakıldı. Sadece PPK faiz sonucu açıklandıktan sonrasında seviyenin değişeceği ve aşağı- yukarı yönlü bir arayış içine gireceği uzmanlar tarafınca açıklandı. Özgür piyasa Döviz kurları Kapalıçarşı esnafını da meydana getirilen toplantı sonrasında harekete geçirecek. Alım ya da satımlarda gözle görülür seviyede bir ivme yaşanacak. Dolar kuru canlı bir halde takip edildiğinde hafifçe düşüşlerin yaşandığı gözleniyor. Sadece faiz artırımı puanına gore bu düşüşün keskinliği daha net bir halde göze çarpacak.

  • Leave a Comment