Her şey dahil konsepti engelleme olmadan devam edecek

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, “Türkiye, ‘Her şey Dahil’ dinlence konseptini, eski sunulan hizmetlerde herhangi bir engelleme yapmadan uygulamaya devam edecektir.” dedi.

Eresin, gezim ve konaklama sektörünün mevcut durumu ve beklentilerine ilişkin değerlendirmede bulunmuş oldu.

2020 yılına, en iyi yıllardan biri olma beklentisiyle başladıklarını, yalnız hiçbir şekilde öngörülemeyecek bir durum oluştuğunu ve gezim faaliyetlerinin tüm dünyada olduğu şeklinde Türkiye’de de durduğunu belirten Eresin, hem küresel düzeyde hem de Türkiye açısından olağan dışı bir dönemden geçildiğini kaydetti.

Eresin, bu salgının tüm dünyayı her alanda etkilediği ve bunun en ağır neticelerinin de gezim sektöründe kendisini gösterdiğini, bu beklenmedik sürecin geleceğe yönelik planlamalar yapabilmeyi de oldukça zorlaştırdığını söylemiş oldu.

Normalleşmenin ne zaman başlayacağını ve tam anlamıyla normalleşme sürecinin ne kadar zaman alacağını tahmin edebilmenin mümkün olmadığına işaret eden Eresin, sözlerini şöyleki sürdürdü:

“Bu süreci salgının gidişatı ve denetim altına alınması belirleyecektir. Bir tek sektörümüz adına iyimser olmak zorundayız ve tüm çabalarımız iyimser tabloya bakılırsa devam ediyor. Virüsün devletimizde yayılmasının denetim altına alınması ve diğeri ülkelerde gelişmeler dikkate alınarak, gezim ve konaklama sektöründe haziran ayının ikinci haftası itibarıyla yavaş da olsa hareketlenmenin başlaması umut edilmektedir. Haziran ayı ortalarından itibaren normalleşme yolunda ilk adımların geleceğini umut ediyoruz.”

AVRUPA’DA HAREKETLENME İÇİN EYLÜL BEKLENTİSİ

Eresin, havacılık alanındaki ekonomik gelişmeler ve pandemi önlemleri kapsamında, tayyare kapasitelerinin azalacağının öngörüldüğünü belirterek, “İyi senaryo ile ilk hareketlenmenin iç turizmde, devamında Uzak Doğu ve Orta Doğu sıralamasıyla gerçekleşeceği, Avrupa’da hareketlenmenin ise eylül ayı itibarıyla başlaması öngörülüyor.” dedi.

Kamu otoritelerinin “artık evden çıkabilirsiniz” diyeceği gün için tüm hazırlıkları yaptıklarını ve otelleri koronadan sonraki günlere hazırladıklarını ifade eden Eresin, “Elbet ki bu hazırlıkların en önemli kısmını da Covid-19 salgını sonrasında büyük değişime uğrayacak olan sektör uygulamaları oluşturuyor. Hijyen ve Covid-19 önlemleri mevzusunda tüketici hassasiyeti artacaktır. Bu mevzularda önlemlerini alan işletmelerin ilk olarak tercih edilmesi planlanıyor.

Kültür ve Gezim Bakanlığı’nın açıklamış olduğu Sağlıklı Gezim Sertifikasyonu programının, başta tüketici itimatı sağlanması, çalışan güvenliği ve pozitif algı dikkate alınarak kesinlikle ileriye dönük olarak sektörümüze büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz.” diye konuştu.

Eresin, Kültür ve Gezim Bakanlığı’nın açıklamış olduğu Sağlıklı Gezim Sertifikasyonu programı ile tatilini Türkiye’de geçirecek tüm Türk vatandaşları ve yabancı ziyaretçilere, ulaşımdan konaklamaya, tesis çalışanlarından yolcuların kendi esenlik durumuna uzanan geniş bir yelpazede bir ekip yeni tedbirlerin tanımlandığını aktararak, programın, “Yolcu sağlığı ve güvenliği”, “Çalışan sağlığı ve güvenliği”, “Tesislerde alınan önlemler” ve “Ulaşım araçlarında alınan önlemler” olmak suretiyle 4 ana başlıkta toplandığını anımsattı.

Programın, Kültür ve Gezim Bakanlığı’nın öncülüğünde, Sağlık, Ulaştırma, İçişleri ve Dışişleri bakanlıklarının katkıları ve TÜROB’un da dahil olduğu tüm sektör paydaşlarının iş birliğiyle saydam bir halde hazırlandığını aktaran Eresin, söz mevzusu programın, tüm paydaşları içine alacak şekilde genişletilmiş olmasından ve Kültür ve Gezim Bakanlığı’nın koordinasyonunda gerçekleşmesinden memnun olduklarını dile getirdi.

Eresin, otel işletmeleri için de sertifikasyon süreçlerini mayıs ayı itibarıyla hayata geçirmeyi planlayan Kültür ve Gezim Bakanlığı’nın, bu sertifikasyonu alan tesisleri 1 Haziran 2020 zamanı itibarıyla Bakanlık web sayfası da dahil olmak suretiyle tüm kanallardan duyuracağını hatırlattı.

  • Leave a Comment