Klima kullanımı ile salgın yayılmaz

Klima kullanımının koronavirüsün yayılmasına etki etmeyeceğini belirten İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği (İSKİD) Onursal Üyesi ve Daikin Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Hasan Önder, “Bu yüzde 100 doğru bir iddia değil. Önümüzde Çin, Singapur ve Japonya örnekleri var. Virüsü yenen ülkeler hiçbir şekilde klima kullanımından vazgeçmedi, AVM’ler dahi açık kaldı. Virüsün yayılması bu bölgelerde tersine gittikçe azaldı. Vaka sayısının buralarda azalması en azından klimalar üstünden yayılmadığının bir göstergesi” dedi.

Önder, söz mevzusu iddianın ispatlanmadığına işaret ederek, “Bu doğru olsa 3 tane virüslü kişinin bir AVM’ye girmesiyle geri kalan yüzlerce kişiyi hasta etmesi gerekir. Bu şekilde bir vaka yaşanmadı. Tam aksine klimalar çalışmazsa uykusuzluk ve bağışıklık zayıflığı baş izah edebilir ve virüsün yayılmasına niçin olur” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Münakaşanın AVM’lerin tekrardan açılmasıyla başladığını vurgulayan Önder, “AVM’ler aslına bakarsan düzgüsel şartlarda açılmıyor. Uygun özelliklere haiz olanlar, Esenlik Bakanlığı, Valilik, İl Esenlik Müdürlüklerinin yayınladığı önlemler kapsamında açıldı. Önlemler içinde havalandırma da var. Örnek olarak hava perdeleri çalıştırılmayacak, lavabolardaki el kurutma cihazları çalıştırılmayacak, klimalar yüzde 100 taze havayla çalışacak. İçeride kalma süresine limit konuldu” diye konuştu.

  • Leave a Comment