Koronavirüse karşı şirketlerden yenilikçi tedbirler

Dünyayı tesiri altına alan Koronavirüs salgını, günlük hayatta birçok değişikliğe yol açmış olduğu şeklinde şirketlerin personellerini korumak ve emek harcama hayatlarını koordine etmek amacıyla birçok yeniliği de bununla birlikte getirdi. İşte şirketlerin hayata geçirdiği yeni uygulamalar:

ONLİNE DANIŞMA

420 binden fazla üyesi, 30 bini aşkın OYAK ve Grup Şirketleri çalışanları ve eş, çocuk, anne ve baba şeklinde birinci aşama yakınlarının hastaneye gitmelerine gerek kalmadan COVID-19 dahil diğeri esenlik sorunlarıyla ilgili destek alabilmeleri için “OYAK Doktorum” hizmetini başlattı. Pandemi duyuru edilmesinin derhal sonrasında alınan tedbirler ile birlikte hayata geçirilen OYAK Doktorum hizmeti vasıtasıyla online tıbbi danışmanlık, psikolog, diyetisyen ve yeni doğan bakımı mevzularında danışmanlık sunuluyor. Uzman doktorlarla görüntülü konuşma imkanı da veren ve kullanıcı luk derecesi yüzde 80’i kabul eden bu hizmete OYAK Doktorum Çağrı Merkezi Hattı’nın yanı sıra, OYAK Platform Mobil Uygulaması üstünden de ulaşılabiliyor.

Akkök Tüm ortaklık bünyesinde yer edinen Ak-Kim Kimya,online destek emek harcama programı oluşturdu ve bu program üstünden çalışan ve ailelerinin gereksinim duymaları durumunda 7/24 telefon üstünden uzman desteği almaları sağlandı. Gene aynı tüm ortaklık çatısı altında olan SEPAŞ Enerji’de ise çalışanlara ve ailelerine yönelik devreye alınan “Çalışan Destek Hattı” vasıtasıyla tüm çalışanlarına ruhsal danışmanlık ve rehberlik, seminer, kriz/eleştiri durum desteği ve lüzumlu durumlarda karşı karşıya ruhsal destek veriliyor. Çalışanların aynı evde ikamet eden birinci aşama yakınları da bu program kapsamında tüm hizmetlerden faydalanabiliyor.

İŞTEN ÇIKARMAMA GARANTİSİ

Philip Morris/Sabancı, ocak ayının ortasında Hususi Durum Yönetim Ekibi oluşturdu ve şubat ayı itibarı ile tüm ofislerde ve fabrikada esenlik otoritelerinin önerileri çerçevesinde COVID-19 salgınına karşı en üst seviyede önlemler aldı. Çalışanlara tertipli olarak bilgilendirmeler yapmış oldu. Bu zamanda çalışanlar için hem ekonomik hem ruhsal destek planları deklare etti. Hiçbir çalışanının salgından ekonomik olarak negatif etkilenmemesi için bu süreç süresince işten çıkarmama garantisi verdi. Çalışanlarının içinde bulundukları sürece ekonomik olarak rahat uyum sağlamaları için maaş ödemelerini erkene çekti böylelikle çalışanlarının nakit akışını kolaylaştırdı.

Ödül sistemi ve öğlen yemeği yardımını da bu dönem için devreye soktu. Tüm çalışanların faydalanacağı destek platformu oluşturdu. Bu platform üstünden uzaktan ruhsal danışmanlık, hukuki bilgilendirme, uzaktan çalışmaya yönelik tavsiyeler ve daha birçok mevzuda destek verirken, çalışanların aile fertlerini de kapsayacak şekilde maske, dezenfektan ve eldivenden oluşan hijyen kitini çalışanlara temini etti. Bu süreçte şirket içi yazışma kampanyası düzenleyerek çalışanlarını dinlemeyi dikkatsizlik etmedi. İhtiyaçları algılamak için yapmış olduğu ankette çalışanların neredeyse tamamı, firmanın, çalışanlarını düşündüğünü ve salgın döneminde alınması gereksinim duyulan tüm önlemleri aldığını deklare etti. Bu zamanda ortaya çıkan kazanımlara ve öğrenimlere ilişkin oluşturulan informasyon havuzu, iş akış modellerinde süratli aksiyon alınması ve sürekli geliştirilmesi mevzusunda fark yarattı. Firmanın odağında ise şimdi ‘yeni normale’ dönüş planları içeriyor. Kriz tedbirlerine erken başlandı, ‘yeni normale’ ise en önlemli şekilde ve adım adım geçiş için hazırlık emekleri yapılıyor.

KRİZ AKSİYON PLANI HAZIRLADI

Kibar Tüm ortaklık,COVID-19 Çin’de yayılmaya başladığı sıralarda durum özelinde kriz aksiyon planları hazırladı. Türkiye’de ilk vakanın görülmesini takiben hızla devreye alınan aksiyonlar yardımıyla durum başarıyla yönetilerek, toplumsal sorumluluk gereği üretime devam edildi. Çatısı altında etkinlik gösteren 22 şirket ve 7 bin 500 çalışanıyla Grup, uygun pozisyonlar için ivedilikle evden emek harcama düzenine geçti. Üretim vardiyaları tekrardan düzenlendi, yemekhanelerdeki yoğunluğun azaltılması için önlemler alındı ve servis kişi taşıma kapasiteleri sınırlandırıldı.

Çalışanların motivasyonu için Kibar Tüm ortaklık CEO’su Haluk Kayabaşı ve şirketlerin genel müdürleri çalışanlara videolu mesajlar gönderdi, görüntülü görüşmeler, canlı yayınlar yapılmış oldu. Kriz ekipleri her sabah toplandı ve gelişmeler doğrultusunda lüzumlu yeni adımlar atıldı, gelişmelerden çalışanların anlık haberi oldu. Meydana getirilen tüm çalışmalarda çalışan sağlığı ve güvenliğini odağına alan Kibar Grubu, çalışan sağlığını bütünsel olarak değerlendiriyor. Mayıs- Haziran aylarında kademeli olarak şirket bazındaki ihtiyaçlara gore ofislere dönmeye başlamış olan çalışanlara; hem evde kaldıkları hem de dönüşümlü olarak ofislere gelmeye başladıkları dönemde wellbeing ve yazışma emekleri ile ruhsal destek de veriliyor.

VİDEOLU PSİKOLOG DESTEĞİ

Turkcell’deGenel Müdür Murat Erkan ve Genel Müdür Yardımcıları tertipli olarak çalışanlarla çevrimiçi konuşma ve toplantı imkanlarını kullanarak moral ve motivasyonu yüksek tutmaya çalışıldı. İletişim platformu BiP üstünden meydana getirilen grup görüntülü görüşmeler emekler aksamadan sürmesi sağlandı. Çalışanların motivasyonu ve şirket içinde sinerjinin artırılması için çeşitli aktiviteler düzenlendi. Tüm çalışanlarına informasyon vermek amacıyla video içerikleri oluşturdu. Videolar aile içi yazışma, ruh sağlığını koruma, evden verimli emek harcama şeklinde konulardan oluşturuldu. Çalışanlara spor eğitmenleri eşliğinde her gün 3 ayrı seans ve seviyede canlı bağlantı üstünden egzersiz yapabilmesi, diyetisyen ve psikolog desteği alabilmesine olanak veren Zindelik Programı hayata geçirildi. Psikolog hizmeti almakta olan yada bu zamanda almak isteyen çalışanlar, psikoloğa BiP üstünden ileti atarak buluşma talep edip, mesai saatleri içinde belirlenen zaman aralığında canlı video bağlantısı ile görüşme yaparak destek alabildi. Hususi esenlik sigortası kapsamı COVID-19 salgınına gore genişletildi.

  • Leave a Comment