Marketlerde Gizli Zam Hilesi

Koronavirüs salgınının küresel çapta bir etki yaratması ülkemiz başta olmak üzere tüm dünyayı etkiledi. Her ne kadar sağlık alanında yaşanan bir sorun olmasına rağmen pandemi ekonomi piyasasını da vurdu. Özellikle marketlerde gizli zam hilesi yöntemiyle tüketici kandırılmaya başlandı. Halihazırda birçok kişinin işinden çıkması ya da kısa çalışma ödeneği alarak geçimini sağlamaya çalışması alım gücünü düşürürken marketlerde sahte indirim kampanyaları durumu daha da zor bir hale soktu.

Sahte İndirim Yapan Marketlerin Sayısı Her Geçen Gün Artıyor

 

Market reyonlarında satışa sunulan ürünlerin fiyatları önce hiçbir duyuru yapılmadan yükseltiliyor. Kısa bir süre sonra ise; artan fiyatlı etiketlerin üzerine çizgiler çekilerek ilk fiyattan daha yüksek seviyelerde satış fiyatı sunuluyor. Böylece sahte indirim yapan marketler hiç haber vermeden arttırdıkları fiyatlar üzerinden indirim reklamlarıyla tüketicileri kandırmaya çalışıyor. Bu kapsamda bazı tüketiciler fiyatlar üzerinde oynanarak sahte indirim yapıldığını fark ediyor. Durumu fark ederek sahte indirim şikayet eden tüketici sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Sahte kampanyayı fark edemeyen tüketiciler ise; marketler tarafından kandırılmış oluyor.

Bazı Marketler Gizli Zam Hilesi Yapıyor

 

Sahte indirim kampanyası yapan marketlerin yanı sıra gizli zam hilesi yapan marketler de var. Bu marketler ise; etiketlerde herhangi bir değişiklik yapmıyor. Ancak ürünlerin gramajında onaylamalar yapıyor. Örneğin; 20 TL’ye satılan A marka 1000 gramlık kaşar peyniri, gizli zam hilesi yöntemi kullanılarak yine 20 TL’ye satılmaya devam ediliyor. Ancak bu sefer 750 gram üzerinden aynı fiyat veriyor. Tüketicilerin gerek etiketlere, gerekse de ürünlerin üzerinde yazan gramaj oranlarına dikkat etmesi gerekiyor. Aksi halde bu sahte kampanyalara inanması kaçınılmaz hale geliyor.

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Sahte Kampanyalara Karşı Tüketicileri Uyardı

 

Marketlerde yapılan sahte kampanyalar kapsamında yaşanan artışlar Tüketici Hakları Derneği’ni harekete geçirdi. Derneğin Genel Başkan koltuğunda oturan Turhan Çakar; tüketicilerin çok dikkatli olması gerektiğinin altını çizdi. Yapılan denetimlerin yetersiz olduğunu vurgulayan Çakar, sadece marketlere uyarılar yapıldığını ifade etti. Gizli zam yöntemi ve diğer sahte kampanyaların sadece fiziki marketlerde değil; sanal mağazalarda da yapıldığının altını çizerek tüketicilerin mümkünse günlük takip yapmalarının önemli olduğunu söyledi.

  • Leave a Comment