Pandemide İş Yaşamınızı Kolaylaştıracak Online Sunum Önerileri

Mart 2020 dönemiyle birlikte Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilan edilen Koronavirüs pandemisi; hayatımızın birçok alanını etkilemeye devam ediyor. Önce eğitimin uzaktan eğitim haline çevrilmesi, ardından birçok sektörün evden çalışma, esnek çalışma modellerine geçmesi hayat tarzımızda değişikliğe yol açtı. Yaşanan değişikliklerle beraber iş yaşamında online sunum kavramı karşımıza çıktı. Henüz yabancısı olduğumuz online sunum teknikleri ve tavsiyeleri konusunda yazımızdan bilgi alarak siz de en başarılı sunumu hazırlayabilirsiniz.

Online Sunum Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Pandemi dönemiyle gündeme gelen online sunum hazırlama yöntemleri iş yaşamınızı daha başarılı hale getirebilmeniz için bir fırsat. Ancak işyerinde yapılan sunumlarda sadece konuya çalışmanız yeterliyken; artık hem konuya hakim olmalısınız, hem de teknik alt yapıyı profesyonel şekilde hazırlamanız önem taşıyor. Başarılı bir online sunum hazırlamak için tavsiyeler hakkında aşağıdan bilgi alabilirsiniz:

  • Sunum Arkaplanını Seçerken Dikkatli Olun

 

Sunum yapacağınız zaman ilk dikkat etmeniz gereken nokta; arkaplandır. Arkaplanınızı seçerken sunumunuzun konusuna ve gidişatına uygun olmasına özen gösterin. Ayrıca sizi seyreden dinleyicilerin göz sağlığını düşünerek sade arkaplanlar kullanın. Uygun arkaplanlar için ücretsiz sunum programları kullanabilirsiniz.

  • Minimal Sunum Tasarımları Sizi Kurtaracaktır.

 

Slayt yapma programı kullanarak hazırlayacağınız sunumlarınızda minimalist düşünün. Minimal tasarımlarla vurgulayıcı bir sunum oluşturabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

  • Sunum Kıyafetinizi Özenle Seçin

Sunumunuzu hazırladıktan sonra sizi iş yaşamınızda üst noktaya taşıyacak diğer etmen kıyafetinizdir. Kıyafetinizi seçerken online şekilde sunum yapacağınızı aklınızdan çıkararak tıpkı fiziki sunum yapıyormuş gibi ciddi ve konsepte uygun giyim tarzına sahip olun.

  • Online Sunum Yaparken Teknik Detayları Atlamayın

Fiziki sunum yaparken size teknik destek verebilecek çalışanlar illa ki olacaktır. Ancak pandemi nedeniyle online platformları kullanarak sunum yapacaksanız tek başınıza olduğunuzu asla unutmayın. Bu yüzden sunuma başlamadan önce bir ön prova yapın. Bu prova esnasında sunum yapacağınız mekanın aydınlatmasından, mikrofonunuzun ses kontrollerine, kameranızın ayarlarına ve online sunum programı olarak kullandığınız platformun kontrollerine kadar her teknik detayı kontrol edin.

  • Gözlerinizi Kameradan Kaçırmayın

Fiziki sunumlarda nasıl dinleyicilerin gözüne bakıyorsanız; online sunumda da kameraya bakarak dinleyicilerinizin odağından çıkmayın. Ayrıca Zoom sunum yapma programı çerçevesinde kullanılabilen Attention Tracking özelliğiyle sunum performansınızı görebilir, kendinizi geliştirebilirsiniz. 

  • Leave a Comment