Petrol tekrardan kıymete bindi

Piyasaların ana gündem maddelerinden olan petrol fiyatlarında gene sıcak saatler yaşanıyor. ABD tipi ham petrol, koronavirüs pandemisinin etkilerinin zayıflamaya başlaması, aşı testlerine yönelik pozitif yönde haberler ve ve arz-talepteki dengelenmeyle son 2 ayın en yüksek seviyesini görmüş oldu.

Üretimde meydana getirilen zamanı kesintiler, piyasalara verilen teşvikler ve talebin yükselmeye başlamasıyla artan ekonomik iyimserlik petrol fiyatlarını yukarı itiyor.

Baker Hughes verilerine gore ABD’de bu hafta petrol kuyusu sayısı 34 düşerek 258 adede geriledi ve Mart ayındaki zirvenin peşinden yüzde 60 ile tarihin en sert düşüşlerinden biri yaşandı.

Haziran vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI) fiyatlarındaki günlük artış 2.5 doları aşıp yüzde 11.5 seviyesine tırmanırken New York Tecim Borsası’nda 32 doların üstünde el değiştiriyor. Haftalık artış ise yüzde 20’ye geldi.

Hatırlanacağı suretiyle, mayıs vadeli kontratlar 20 Nisan tarihinde 0 doların altına gerilemiş ve -37 dolara kadar inmişti.

Analistler koronavirüs önlemlerindeki gevşemelerin yayılmasıyla birlikte, 30 dolarlık kilit düzey korunduğu sürece momentumun daha da artabileceğine dikkat çekiyor. Temmuz vadeli kontratlarda da hareket yukarı yönlü.

Öte taraftan, brent petrol tutarları da bugün yukarı yönlü. Yüzde 7’nin üstünde artış kaydeden brent petrolün varili 35 doları denetim etti.

OPEC, haziran ayında günlük üretimi 9.7 milyon varil kısacağını açıkladıktan sonrasında toparlanmaya süregelen fiyatlar Suudi Arabistan’ın günlük bir milyon varillik fazladan kesinti açıklaması, BAE ve Kuveyt’in de hedeflenenden daha oldukça kesinti yapacağını belirtmesiyle iyimser seyrini sürdürüyor. 28 Nisan’da 23 doların altında seyreden fiyatların peşinden 3 haftalık artış yüzde 53 oldu

  • Leave a Comment