Powell’ın açıklamaları altını zirveye çıkardı

ABD Merkez Bankası ( Fed) Başkanı Jerome Powell’ın tahmin edilebilir yalnız gene de beklenenden negatif açıklamaları altının ons fiyatının averaj 7.5 senenin zirvesine gelmesine sebep oldu. 2020 yılına 1.520 dolardan başlamış olan altın koronavirüs belirsizliğinin etkisiyle şu ana kadar yükseliş trendini korudu. Altının ons fiyatı bugün yüzde 1’lik yükselişle 1.760 doları aştı. Altın böylece internasyonal piyasalarda Eylül 2012’den bu yana görmüş olduğu en yüksek seviyeye ulaştı.

‘GÜVEN TAM OLARAK YERİNE GELMELİ’

Fed Başkanı Jerome Powell haftasonu yapmış olduğu açıklamada “Ekonominin tamamen toparlanması için insanların güvenlerinin tam olarak yerine gelmesi gerekecek. Bunun için aşının çıkmasını beklemek gerekebilir” ifadelerini kullandı. Powell bunun yanında ABD ekonomisinin tam olarak toparlanmasının 2021 sonunu bulabileceğini deklare etti.

Bu açıklamanın ‘aşı’ kısmı önemli bir belirsizliğe işaret ediyor. Zira, koronavirüs aşısı mevzusunda dünya genelinde emek harcamalar yürütülse de aşı için kati bir tarihten söz etmek mümkün değil. Bunun yanında dünyanın en büyük ekonomisi ABD’nin toparlanmasının 2021 sonunu bulma ihtimali de ‘normalleşmenin’ genel beklentiden daha uzun süreceği anlamına geliyor. Dolayısıyla açıklamaların arkasından bugün yatırımcının güvenli liman arayışı artmış durumda.

Ons fiyatındaki artışla beraber yurtiçinde de çeyrek altın 7 liralık artışla 638 liraya terfi etti.

  • Leave a Comment