Tersanelerdeki gemiler hususi izin ile yabancılara teslim edilecek

Tüm dünyayı tesiri altına alan Covid-19 salgınını önlemek amacı ile getirilen seyahat engeli sebebiyle, alıcı ülkelere teslim edilemeyen gemiler için hususi bir çözüm bulunmuş oldu. Vapur, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği’nin girişimleri sonucu Tecim Bakanlığı’nın izni ile yabancı alıcılar hususi jet uçakla Türkiye’ye getirilecek, gemiler teslim edilecek.

Vapur, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği (GYHİB) Başkanı Cem Seven, tüm dünyayı tesiri altına alan Covid-19 salgının vapur ve yat ihracatını da etkilediğini belirterek, sektörün senenin ilk dört ayında, bundan önceki senenin aynı dönemine kıyasla, yüzde 7.2 oranında düşüş ile 354 milyon dolarlık ihracat yaptığını kaydetti.

Seven, “Teslim edilemeyen vapur ve yatlarımız oldu. Seyahat kısıtlamaları sebebi ile teslim için alıcı şirket temsilcileri gelemedi. İnşası ilerleyen gemiler ise alıcıların enspektörlerinin gelememesi sebebi ile teslim tarihinde ötelemeye maruz kaldı. Tecim Bakanlığımızın destekleri sonucunda harcamaları tersanelere ilişkin olmak suretiyle hususi tayyare temin edilmesi halinde yabancı temsilcilere uçuş izni verilmesi için izin aldık. Sektörün diğeri en önemli problemi olan güvence mektupları problemininin çözümünde ise sona geldik” dedi.

  • Leave a Comment